تبلیغات
منتظران ظهور
02:54 ب.ظ
82
مدت حکومت حضرت مهدی (عج) چند سال است، می‌گویند 7 سال! آیا حکومت مدت‌ها پس از ظهور است؟ پس از ایشان چه می‌شود؟

در مورد مدت حکومت حضرت صاحب، حجة بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، در روایات از 7 سال تا 70 سال یا بیشتر بیان شده است و معلوم است که پاسخ‌ها به تناسب سؤالاتی است که آنها در اختیار ما نیست. اما بدیهی است که این مدت کوتاه نخواهد بود. چرا که بیش از هزار سال دعای منتظران مبنی بر «و تمتعه فیها طویلاً» بدون عنایت خداوند و استجابت نخواهد ماند.
اما، این حکومت، پس از سالیانی دعوت و حتی جنگ و خونریزی استقرار می‌یابد، چرا که اگر چه بسیاری از مردم در همان بدو ظهور و سپس فوج فوج گروه‌های دیگر به ایشان می‌گروند، اما هیچ یک از حکومت‌های جبار و قدرت‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی که از آن به استکبار جهانی یاد می‌کنیم، زیر بار نخواهند رفت و تا می‌توانند به فتنه و جنگ و مقابله ادامه می‌دهند تا این که در نهایت کشته یا تسلیم می‌شوند. برای درک بهتر می‌توانیم به همین انقلاب و برپایی حکومت اسلامی در ایران توجه کنیم که به رغم استقرار و ثبات کافی، هنوز مورد غضب دشمنان، از جمله «استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل» است و آنها نیز از هیچ فتنه و توطئه‌ای برای براندازی این حکومت کوتاهی نمی‌کنند. در آن زمان نیز چنین خواهد بود.

پس از استقرار و سالیان دراز حکومت، ایشان در یک توطئه‌ی تروریستی (مانند اجدادشان) به شهادت می‌رسند و پس از ایشان حکومت توسط معصومی که در زمان حیات ایشان رجعت یافته است اداره می‌گردد و همین‌طور در تداوم معصومین دیگری که رجعت می‌یابند حکومت خواهند کرد.

در زمان ایشان نیز به هنگام قیام، حضرت مسیح (ع) رجعت می‌یابند و هم چنین بسیاری از مؤمنین و شهدای دیگر [البته اگر خودشان بخواهند] رجعت می‌یابند. چنان چه در دعای عهد از خداوند می‌خواهیم که «اگر بین ما و ظهور ایشان، مرگ رخ داد، ما را در زمان ظهور رجعت دهد تا یاریش نماییم».

تذکر این نکته لازم است که نه تنها معصوم فقط به دست معصوم (ع) غسل و کفن و تدفین می‌گردد، پس حتماً قبل از شهادت ایشان معصوم دیگری رجعت یافته است، بلکه تا انسانی روی زمین هست، حجت خدا هم برای او هست و محال است که حتی یک لحظه کسی بدون امام و حجت در روی زمین باقی بماند. لذا در روایت نیز قید شده است که آخرین کسی که از دنیا می‌رود «معصوم» است. و نیز تأکید شده است که اگر روی زمین فقط دو نفر باشند، حتماً یکی از آنها بر دیگری امام است و آخرین آنها که از دنیا می‌رود، همان امام معصوم است. پس، برخی از معصومین (ع) رجعت و حکومت خواهند نمود و در آخر نیز با رفتن یک معصوم [شاید پیامبر اکرم (ص) و یا یکی دیگر از معصومین(ع)] به عنوان آخرین انسان بازمانده روی زمین، حیات دنیوی به پایان رسیده و قیامت بر پا می‌گردد.